Siły specjalne Izraela
Państwo Izrael powstało w 1948 roku. Najważniejszym zadaniem jakie przed sobą postawili przywódcy wojskowi i polityczni była samowystarczalność. Miała to być także samowystarczalność wojskowa. Pierwsza jednostką jaka została utworzona był Palmach - kompanie szturmowe i siły specjalne. Walczyły one podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w latach 1947 - 1948. Izraelskie siły specjalne do dziś słyną ze swojej funkcjonalności, szybkości działania i wykonywania kontrowersyjnych zadań, takich, których nie zaakceptowałyby władze innych państw.
Jedną z pierwszych potrzeb jakie należało zaspokoić w nowopowstałej armii była konieczność zastąpienia brytyjskiego pistoletu maszynowego “Sten” własną konstrukcją. W pierwszym roku istnienia państwa młody bojownik Palmachu Uziel Gal zaprojektował pistolet maszynowy, który w późniejszym czasie stał się legendą popkultury - Uzi, nazwany od jego imienia. Była to lekka i poręczna broń, idealna dla żołnierzy sił specjalnych idących do ataku. Po 60 latach pistolety Uzi nadal są ulubioną bronią izraelskich sił specjalnych, dziś używa się mniejszej wersji wyposażonej w tłumik.
Po wygranej wojnie “Jom Kippur” z koalicją Egiptu i Syrii w 1973 roku w Izraelu postanowiono wprowadzić zmiany we wszystkich dziedzinach uzbrojenia. Postanowiono zaadoptować do żydowskiej armii ulepszoną wersję karabinu AK-47. Poprawiono między innymi celność i tak powstał karabin Galil. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych wojska Izraela brały udział w walkach ulicznych w Libanie i Strefie Gazy, a to spowodowało konieczność stworzenia nowych karabinów maszynowych dobrych w walkach ulicznych. Miało to być połączenie siły i celności Galila z niewielkimi rozmiarami Uzi. Tak powstały karabiny TAR-21 i MTAR-21 - pistolet maszynowy o celności karabinu, można śmiało powiedzieć, że jest to pistolet maszynowy XXI wieku.
Izraelscy komandosi to najbardziej wyspecjalizowane jednostki świata. Każda z ponad 40 jednostek specjalizuje się w czymś innym. Jedna z tych jednostek zajmuje się odbijaniem zakładników, a jest to w Izraelu bardzo częsta konieczność. Przez lata wypracowali metody i techniki, których uczy się dzisiaj na całym świecie. Należał do nich między innymi dzisiejszy premier Izraela Beniamin Netanjahu. Ich motto to “Atakować!” Aby odbijać zakładników posługują się kontrolowanym chaosem, uderzenia muszą być szybkie, mocne i precyzyjne.
Przykładem działania izraelskich wojsk specjalnych była brawurowa “Operacja Entebbe” w 1976 roku. Francuski samolot pasażerski Airbus A300 z 248 pasażerami na pokładzie miał lecieć z Aten do Paryża, jednak już kilka minut po starcie został uprowadzony. Pilotów siłą zmuszono aby lecieli do Entebbe w Ugandzie. Porywaczami było dwóch Palestyńczyków i dwoje przywódców niemieckiej organizacji terrorystycznej. W Entebbe dołączyło jeszcze czterech terrorystów. Uwolniono wszystkich nie żydowskich pasażerów.
Władze Ugandy były w zmowie z porywaczami i po wylądowaniu samolotu zapewniły dodatkową ochronę lotniska i schronienie w opuszczonym budynku na lotnisku. W tej sytuacji akcja odbicia zakładników wydawała się niemożliwa. Ale nie dla izraelskich jednostek specjalnych. Pod osłoną nocy samoloty z izraelskimi jednostkami wylądowały w Ugandzie, udało im się przedostać do budynku, zabić wszystkich porywaczy i uciec. Wcześniej jeszcze z granatników zniszczyli ugandyjskie myśliwce gotowe do startu. Ten sukces jest po dziś dzień przykładem co może zrobić dobrze wyszkolona jednostka działająca szybko i potrafiąca zaskoczyć wroga.
W Izraelu obowiązkową służbę wojskową odbywają wszyscy obywatele - mężczyźni 3 lata, kobiety 1,5 roku. Odziały specjalne wybierają najlepszych z najlepszych, a wymagania fizyczne oraz psychiczne są bardzo wysokie. Najsprawniejszych wyłania się podczas serii górskich wędrówek z ciężkimi plecakami, najdłuższe z nich odbywają się nawet na dystansie 120 kilometrów. Najbardziej brutalną częścią szkolenia jednostek jest nauka walki wręcz. Izraelska armia ma swoją własną szkołę walki wręcz, sięga ona początków współczesnego państwa żydowskiego - Krav maga, czyli dosłownie “walka w bliskim kontakcie”. Tradycyjna Krav maga to połączenie najlepszych elementów boksu i zapasów, bazuje na pchnięciach, uderzeniach w okolice gardła, oczu, krocza oraz nóg.
Izraelskie jednostki specjalne to połączenie najlepszego uzbrojenia i brutalnego treningu. Przy tak dużej liczbie potencjalnych wrogów muszą polegać właśnie na uzbrojeniu i wyszkoleniu, gdyż zawsze walczą przy przewadze liczebnej przeciwnika.
Podobne wpisy:
Reasumując ich historię to można stwierdzić, że wypracowali skuteczne metody walki skoro jeszcze istnieją na politycznej mapie świata.