Film science – fiction o Powstaniu Warszawskim

Marcin Sajniak

W 2012 roku ukończona zostanie produkcja pełnometrażowego filmu “Hardkor 44″. Będzie to dzieło przedstawiające Powstanie Warszawskie w sposób w jaki do tej pory nie zostało pokazane. Niemcy pacyfikujący Powstanie i niszczący Warszawę ukazani jako cyborgi i wynaturzone roboty? Pomysł może wydawać się delikatnie mówiąc oryginalny. Jednak oglądając pierwsze grafiki przedstawiające postacie i wydarzenia można doznać  naprawdę piorunującego wrażenia.

Twórcą polskiego filmu science fiction jest sam Tomasz Bagiński - nominowany do Oscara za “Katedrę”. Film wyprodukuje firma Platige Image na zlecenie Muzeum Powstania Warszawskiego, ma być zrealizowany w podobnej stylistyce do takich dzieł jak “300″ czy “Sin City”. Będą występowali w nim prawdziwi aktorzy, a następnie obraz poddany zostanie  dość znacznej komputerowej obróbce, ma to dać powalający efekt.

Hardkor 44

Reżyser produkcji, Tomasz Bagiński: Powstanie Warszawskie to temat przez filmowców niedotykany od lat, choć rozmaite projekty również od dawna były wielokrotnie zapowiadane. Potencjał filmowy tego wydarzenia jest ogromny, i szkoda, że ciągle niewykorzystany. Liczę na to, że wcześniej czy później produkcja podnosząca temat Powstania dojdzie do skutku, ale w międzyczasie chciałem się podzielić projektem, który też o ten temat zahacza, jednak w sposób nieco nietypowy.

Od wielu lat chodzę z myślą o zupełnie innym niż te tradycyjnie przyjęte, sposobie filmowania i opowiadania ważnych wydarzeń z historii Polski. W szczególności Powstania Warszawskiego. Sposobie mogącym zainteresować nie tylko widza polskiego, ale spokojnie “broniącego się” też w skali świata. To jest polskie lądowanie w Normandii, nalot Drezna i Pearl Harbor w jednym. Fantastyczne, filmowe historie mające szanse uwieść widza z każdego miejsca na ziemi.

Mam gdzieś przekonanie, że współczesna widownia jest otwarta na nowe pomysły i ostatnie lata przyniosły nam na to parę dowodów. Chciałbym podejść do opowieści z Powstania Warszawskiego zupełnie inaczej niż zostaliśmy przyzwyczajeni. Nie na kolanach, chyląc głowę przed ofiarami i smutnym polskim losem. Nie w brudzie, pokazując beznadzieję zrywu i ponure śmierci młodych Polaków w kanałach i wypalonych piwnicach.

Chciałbym podejść do tego tak jakbym opowiadał pewną mitologię, trochę odrealniony świat archetypów. Chciałbym przybliżyć tamten świat dzisiejszym rówieśnikom Powstańców. Chłopakom i dziewczynom wychowanym na prostych filmach o superbohaterach, komiksach i rozbudowanych grach komputerowych. Prosto. Komiksowo. Niczym z gry komputerowej.

Historia zaczyna się w czasie gdy Warszawa jest częściowo opanowana przez Powstańców, Niemcy przegrupowują się. Na rozkaz najwyższych władz do miasta skierowany zostaje doborowy, eksperymentalny oddział słynącego z okrucieństwa Wagnera. Oszpecony SS-man ma za zadanie nie tylko zgnieść opór Polaków, ale przede wszystkim uczynić z zagłady Stolicy przykład dla innych okupowanych przez Rzeszę krajów.

Tymczasem w ogarniętym chaosem mieście pojawia się Arnold - były żołnierz, który w niejasnych okolicznościach zniknął po kampanii wrześniowej. Kompletuje on ekipę nietypowych specjalistów - są to przestępcy  i outsiderzy, a nawet kolaboranci. Razem z nimi planuje brawurową akcję, w której stawką są łupy wojenne należące do samego Wangera. W rzeczywistości gra idzie o najwyższą stawkę, a niebezpieczeństwo jest ogromne.

Wanger sprowadził do Warszawy eksperymentalny oddział cyborgów bojowych, osławione wunderwaffe zdolne do zmiażdżenia Warszawy i odwrócenia losów wojny. Morderczo precyzyjne maszyny inicjują nierówną grę z powstańcami. Cel Wangera jest prosty: zrównać miasto z ziemią. Ludzie Arnolda nie spodziewają się starcia z takim przeciwnikiem, zarazem - są jedynymi, którzy są w stanie takie starcie przetrzymać i przejąć inicjatywę. Pod gradem kul, podczas starcia z nieludzkim wrogiem zweryfikują  prawdę o sobie…

Nie wiem jak Wy ale jak będę czekał na ten film z dużą niecierpliwością. Z przyjemnością obejrzę podejście do Powstania Warszawskiego od innej strony, a kto wie, może film wpisujący się aktualne trendy kina odniesie również sukces za granicą…

Hardkor 44     Hardkor 44

Hardkor 44    Hardkor 44

Hardkor 44    Hardkor 44
Podobne wpisy:

22


Zostaw komentarz