MSBS Radon następcą Beryla

Marcin Sajniak

Polski karabinek automatyczny Beryl jest na uzbrojeniu polskiej armii od 1997 roku i mimo, iż przez większość żołnierzy zawsze był chwalony (chociaż pochwały chyba już się wyczerpały) to już w momencie wprowadzenia go do uzbrojenia nie był on najnowocześniejszy. Beryl przede wszystkim pochodzi w prostej linii od karabinów AK. Odziedziczył tym samym wszystkie wady po słynnym poprzedniku. Chodzi tu między innymi o słabą ergonomię i funkcjonalność.

W Wojsku Polskim podjęto decyzję, że karabinek produkowany w Radomiu osiągnął kres swoich możliwości dalszego unowocześniania. Prawdopodobnie czas na następcę, a takim ma się stać karabinek MSBS. Karabinek o kalibrze 5,56 mm został zaprojektowany w dwóch wersjach: kolbowym i bezkolbowym, w bieżącym roku Wojsko Polskie ma zdecydować w której wersji do uzbrojenia wejdzie nowy karabinek.

MSBS RadonProjektanci Radona - bo tak nazywa się nowa konstrukcja - zachwalają swój produkt: “Karabinek został zaprojektowany w pełni dla strzelców prawo, jak i leworęcznych, świetnie będzie się sprawdzał  w ciasnych pomieszczeniach. Zaprojektowany został z podpatrzeniem najnowszych światowych trendów.  Zamierzamy go wprowadzić do produkcji już w roku 2012″ - mówił Paweł Madej z Fabryki Broni Łucznik.

Pracę nad Radonem rozpoczęły się niewiele ponad trzy lata temu. Głównymi konstruktorami byli specjaliści z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i Fabryki Broni “Łucznik”. Zaprojektowano dwa typy broni kolbową i bezkolbową (tzw. bull-pup).

W wielu armiach typ bezkolbowy karabinu jest standardem, w nowoczesnych armiach ten typ broni spotyka się częściej niż konstrukcje kolbowe. Tego typu rozwiązanie powoduje bardziej zwartą budowę oraz - co najważniejsze - mniejsze rozmiary broni niż w typie klasycznym, przy takie samej długości lufy. Każdy kto choć trochę interesuje się tematem zdaje sobie zapewne sprawę jakie atuty niosą za sobą mniejsze gabaryty broni: większa funkcjonalność w  małych pomieszczeniach, bądź łatwość transportu w trakcie przejazdu żołnierzy w transporterach itp. Typ bezkolbowy jest także bardziej celny podczas strzelania. Punkt oparcia broni o ramie osoby strzelającej leży na osi lufy, a to powoduje brak podrzutu broni podczas strzelania. Mimo, iż zalety wersji bull-pup są oczywiste MON jeszcze nie zdecydował, która z broni wejdzie na stałe do osobistego wyposażenia żołnierzy.

MSBS RadonWojsko Polskie jest teraz niewątpliwie w fazie modernizacji, a zaczynanie od unowocześniania osobistego uzbrojenia żołnierza wydaje się chyba bardzo dobrym rozwiązaniem. Choć MSBS Radon nie wygląda zbyt urodziwie - widziałem karabinki prezentujące się wizualnie o wiele lepiej – to trzeba pochwalić Wojskową Akademię Techniczną za pomysł stworzenia nowoczesnego karabinka. Jak widać nasi naukowcy zajmujący się uzbrojeniem dla wojska nie próżnują. Niedawno Polskę obiegła wiadomość o stworzeniu “nowej Enigmy” przez kryptologów z WATu pod kierownictwem profesora Jerzego Gawinieckiego. Cóż, nie pozostaje nic innego jak pochwalić naszych naukowców za dążenia do unowocześniania wojska.
Podobne wpisy:

 • No related posts

Kategorie: Wojsko Polskie
6


Liczba komentarzy: 3 do “MSBS Radon następcą Beryla”

 1. kosiardeyablos pisze:

  Kurna ! Zajefajna stronka ! Że też wcześniej tu nie zaglądałem !

 2. kosiardeyablos pisze:

  No i trza pochwalić twórców MSBS Radon za inwencję twórczą. Głupotą byłoby gdyby MON nie zatwierdził przezbrojenia PSZ w tego typu karabinki. NIestety gurują nad tradycyjnymi kolbowymi miotłami, mają istotne zalety, co autor strony opisał w artykule. Tradycje trza wsadzić do kosza albo na pólke z pamiątkami. Funkcjonalność tego karabinku jest istotna. L.C. (F.L.) mają FAMASA, angole L85A2. To że wygląda troche topornie nie oznacza że nie wymiata. Stylistyka idzie na bok, to nie ma wygladać ale strzelać ! Przewagą bullpup na tradycją jest długość lufy w stosunku do wielkości broni i możliwość na przykład wymiany lufy jak to jest w Steyr AUG Made in Austria. Ciekawe rozwiązania i stare. Aż trzy rodziaje wymiennej lufy, Co ciekawe – Historia bull-pup idzie ramię w ramię z bronią na naboje bez-łuskowe – G11. Pozdro !!!!

  • krolik pisze:

   G11? Człowieku, ten projekt już dawno został zarzucony… Poczytaj trochę, to że widziałeś go w grze nie oznacza że jest na wyposażeniu…

Zostaw komentarz