Polskie Wojska Aeromobilne

Marcin Sajniak

Wojska Aeromobilne posiadają największe taktyczne i operacyjne możliwości manewrowe. Ich zdolność przerzutu oraz możliwość rażenia środków przeciwnika czynią je szczególnie predysponowanymi do szybkiego działania. Zadania tych wojsk znacząco różnią się od zadań innych jednostek. Żołnierze muszą mieć rozwiniętą wiedzę, umiejętności i predyspozycje fizyczne oraz psychiczne ponieważ bardzo często walczą na głębokich tyłach wroga. Szkoleni są w walce wręcz, rozwijają także umiejętność neutralizowania przeciwnika posługującego się bronią białą, dlatego ich zadania bardzo często przypominają zadania oddziałów komandosów.

Polskie Wojska Aeromobilne swój rodowód wywodzą jeszcze z czasów II wojny światowej. Cichociemni byli przygotowywani do działań wywiadowczych i dywersyjnych. Do kraju przerzucono ich 316. Także 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa generała Stanisława Sosabowskiego tworzona w Szkocji w czasie II wojny światowej była tego typu jednostką. Polscy ochotnicy licznie wstępowali do nowego rodzaju wojsk. W pewnym momencie mieliśmy nawet więcej spadochroniarzy niż Brytyjczycy. W 1944 roku brygada wzięła udział w operacji powietrzno - lądowej pod Arnhem mającej skrócić wojnę. Niestety męstwo żołnierzy nie było w stanie uratować źle zaplanowanego przedsięwzięcia, które zakończyło się fiaskiem aliantów.

Polskie Wojska AeromobilneDoświadczenie żołnierzy brygady, którzy po wojnie powrócili do Polski posłużyło do zorganizowania 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej (dziś jest to 6. Brygada Desantowo - Szturmowa - wojska te działają przy użyciu między innymi śmigłowców, uważani są za elitę Wojska Polskiego).

Rozróżnia się trzy rodzaje Wojsk Aeromobilnych:

  • Jednostki desantowo-szturmowe: do ich zadań należy naziemne wsparcie operacji lądowych i morskich, opanowywanie z powietrza obiektów przeciwnika, dezorganizacja i niszczenie wsparcia logistycznego.
  • Jednostki powietrznodesantowe: są przygotowywane do działań dywersyjnych, zaczepnych i obronnych (w Wojsku Polskim jednostką taką jest 6. Brygada Desantowo-szturmowa).
  • Jednostki kawalerii powietrznej: przeznaczone są do prowadzenia walki na lądzie i z powietrza. Są najbardziej mobilną częścią Wojsk Lądowych. Kawaleria jest bardzo dobrze przystosowana do szybkiego działania w razie naruszenia polskiej granicy.

W Wojsku Polskim mamy dwie jednostki, które wykonują zadania aeromobilne:

6. Brygada Powietrznodesantowa i. gen. Stanisława Sosabowskiego, która stacjonuje w Krakowie.

  • Dowództwo i sztab
  • 6. Batalion dowodzenia
  • 6. Batalion desantowo-szturmowy
  • 16. Batalion powietrzno-desantowy
  • Grupa Zabezpieczenia Medycznego
  • 2 samodzielne kompanie: zaopatrzenia i remontowa

25. Brygada Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego, która stacjonuje w Tomaszowie Mazowieckim.

  • Dowództwo i sztab
  • 25. batalion dowodzenia
  • Batalion kawalerii powietrznej
  • 7. Batalion kawalerii powietrznej
  • 25. Batalion logistyczny
  • 7. Dywizjon lotniczy
  • 37. Dywizjon lotniczy

Jeśli chodzi o uzbrojenie to dla Wojsk Aeromobilnych z przyczyn oczywistych najważniejsze są maszyny, które jak najszybciej przetransportują jak największą liczbę żołnierzy w miejsce docelowe drogą powietrzną. Z tego względu konieczna jest szeroko pojęta współpraca z lotnictwemZ przodu MI-8 i dwa Sokoły z tyłu, Irak 2005 rok polskim. Oprócz tego, że żołnierze powyższych jednostek korzystają z “uprzejmości” lotnictwa polskiego to 25. Brygada Kawalerii Powietrznej posiada dwa dywizjony lotnicze. Na uzbrojeniu polskiej armii znajdują się 33 śmigłowce wielozadaniowe W-3 Sokół oraz 16 śmigłowców transportowych Mi-8.

Aby przetransportować żołnierzy drogą powietrzną trzeba posiadać choć niewielką przewagę w powietrzu. Te śmigłowce, które posiada polska armia nadają się głównie do prowadzenia ćwiczeń powietrznodesantowych, dobrze sprawdzają się także w Iraku i Afganistanie, jednak w wojnie symetrycznej  nie wystarczyłyby. Na wyposażeniu polskiego lotnictwa znajdują się także samoloty transportowe CASA C-295M (w 13. Eskadrze Lotnictwa Transportowego), mamy 11 takich samolotów, każdy z nich jest w stanie zabrać na pokład od 30 do 40 skoczków. A także 5 samolotów Herkules C-130 (w 3. Brygadzie Lotnictwa Taktycznego z Powidza). Herkules jest to najnowszy zakup Wojska Polska, ostatni z zamówionych samolotów został dostarczony w bieżącym roku.

Eksperci są zgodni: szybkie, precyzyjne wykonane z zaskoczenia małą liczbą dobrze wyszkolonych żołnierzy uderzenia są przyszłością walki zbrojnej. Wiadomo, że najlepiej uderzyć w zaplecze przeciwnika. Jednostki aeromobilne są do tego doskonale przystosowane i w kolejnych dekadach na pewno będą rozwijane.  




Podobne wpisy:

Kategorie: Wojsko Polskie
28


Zostaw komentarz